Jubileuszowe Grzybobranie

2018-10-06

Tradycyjnie w okresie jesiennym, a w tym roku 6 października, zostało zorganizowane jubileuszowe X GRZYBOBRANIE. Edycja tegorocznego grzybobrania odbyła się nad Jeziorem Pile w Leśnictwie Liszkowo w Nadleśnictwie Borne Sulinowo i miało uroczystą oprawą. Rozpoczęło się odegraniem sygnału myśliwskiego oraz odczytaniem fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w którym autor opisuje grzybobranie, a gospodarz imprezy – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, przypomniał również kilka najważniejszych faktów z dziesięcioletniej historii grzybobrania. Tradycyjnie uczestnikom przed wyruszeniem na grzyby instruktarzu w zakresie rozpoznawania grzybów gatunków jadalnych, udzielili grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku. Ze względu na długo utrzymującą się tegoroczną suszę, która nie sprzyjała rozwojowi grzybni w ściółce leśnej, uczestnicy zebrali niewiele grzybów. Komisja Konkursowa ważyła przyniesione grzyby z dokładnością aż do 1 grama. Łącznie udało się zebrać tylko 1,375 kg grzybów podlegających ocenie. Po zakończeniu części konkursowej na uczestników czekały zabawy rekreacyjne: strzał z łuku do dyni, rozbijanie rozpędzonego orzecha wypadającego z rury oraz budowanie wieży z drewnianych klocków, rozpoznawanie gatunków zwierząt ze zdjęć. Uczestnicy rywalizowali także w konkursie wiedzy przyrodniczej „Jeden z dziesięciu”. W między czasie mogli skosztować ciepły posiłek, ogrzać się przy ognisku, a także obejrzeć przygotowaną diaporamę przygotowaną z wykonanych podczas minionych grzybobrań. W tegorocznej edycji GRZYBOBRANIA wzięło udział ok. 120 osób. Imprezę zakończono wręczeniem nagród.

start1aa2aa3aaaa553a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jubileuszowe Grzybobranie zostało zorganizowane przez: Nadleśnictwa Czarnobór, Borne Sulinowo i Czaplinek, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Liceum Ogólnokształcące w Bornem Sulinowie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska” w Złocieńcu, Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bornem Sulinowie oraz Klub Seniora i Koło Emerytów z Czaplinka.

Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska” w Złocieńcu, w organizację GRZYBOBRANIA zaangażowane jest od samego początku, który miał miejsce w 2009 r. Warto podkreślić, iż wraz z tegorocznym jubileuszowym grzybobraniem Stowarzyszenie obchodzi również swój jubileusz 10-lecia.

 

fot. archiwum Stowarzyszenia